niedziela, 18 grudnia 2016

Wizjer



podglądam świat po swojemu
odkłada problemy na półkę
brak mu determinacji
aby odkurzyć jej zawartość

kretyni obłudnicy terroryści
ludzie bez twarzy półgłówki
próbują nadać ton
narracji naszych czasów

przez wizjer widzę pochód
nowomodnych idei
fałszu opakowanego bzdurą
w imię sprawiedliwości

patrzę i nie mogę zrozumieć
schyłkowego człowieka
któremu z twarzy patrzy zło
z ust toczy się piana

nawet kiedy śpię
często mylę rzeczywistości
gdy wielka sowa snu
odbiera mi resztę spokoju




piątek, 16 grudnia 2016

Pod powiekami obcego snu

po kruchym lodzie ignorancji
oddalam się wciąż w nieznane
pod powiekami obcego snu
przemycam swoje ja

wracam między małe radości
dni pachnących szarzyzną
gdzie swoje imię
otrzymam wreszcie dla siebie

myślałem
łatwo rzucić bardzo długi cień
przedłużyć wypadkową prawdy
odnaleźć piękne jutro

myślałem
łatwo zdobyć najwyższy szczyt
pomiędzy zabieganiem
utrzymać balans bieli i czerni

poniedziałek, 12 grudnia 2016

Znakomita poezja w "Miastovej"



Na ostatnią imprezę roku 2016 Grupy Literackiej „Słowo” przy TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu, do Restauracji „Miastova” Reg benz, zaprosiła poetka Izabela Trojanowska, by zaprezentować swój debiutancki tomik „Akt” – zawierający  znakomitą poezję, kreujący własną wizję i przestrzeń świata w taki sposób, który skłania do głębokiej zadumy, przemyśleń, i kilkukrotnego powracania na wydeptane przez poetkę ścieżki słowa. Imprezę rozpoczęła w imieniu organizatorów prowadząca Barbara Augustyn. Swoje przemyślenia, dotyczące prezentowanej  poezji, przedstawił prezes Grupy Zbigniew Michalski. Powiedział on i.in: „Tak jak radary wyłapują sygnały nieskończonego kosmosu, poeta wyłapuje je z najbliższego otoczenia  i kreuje własny świat po swojemu…”. Wkrótce potem rozpoczął się spacer po kartach tomiku w wykonaniu prowadzącej i jego autorki. Spacer ten prowadził poprzez kolejne rozdziały książki i był luźną rozmową z autorką przedzieloną kolejnymi wierszami, po których padały ważkie pytania na tematy związane z prezentowaną poezją, zaś ta całość prezentacji trwała godzinę piętnaście minut. Zanim to nastąpiło  w pierwszym, z dwóch antraktów muzycznych, wystąpiła Agnieszka  Niedbała – uczennica PSM im. M. Karłowicza w Mielcu. W spotkaniu uczestniczyli rodzice autorki Władysława i Waldemar Dziadzio oraz jej mąż Paweł i córka Alutka. Po prezentacji książki wywiązała się ciekawa dyskusja. Uczestniczyli w niej: Z. Michalski, W. Zaborniak, A. Talarek,  jej  mama Władysława i inni. Prezes  TMZM Janusz Chojecki pogratulował tomiku autorce. Prezes Grupy złożył wszystkim uczestniczącym w imprezie najserdeczniejsze życzenia wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku 2017. Zaraz potem do stolika przy którym podpisywała swoje książki ustawiła się długa kolejka chętnych. Z kolejnej imprezy Grupy powstała ciekawa dokumentacja fotograficzna.



czwartek, 8 grudnia 2016

Artefakty - numer piąty

Numer 5 "Artefaktów" - Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego na 238 stronach będzie zawierał twórczość 28 poetów, 6 recenzji, 4 autorskie prezentacje fraszek, 3 fragmenty prozy, dramat, prezentację życiorysu autorskiego, felietony, mieleckie rozmaitości kulturalne, galerię fotograficzną i ponad 150 fotografii.

niedziela, 4 grudnia 2016

W tanecznym klimacie



W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu 3 grudnia 2016r. miała miejsce nietypowa promocja książki prozatorskiej „W tanecznym wyzwaniu” Haliny Liberadzkiej-Kozak, która w całości dotyczy pracy animatorów kulturalnych –  instruktorów tańca towarzyskiego. Nieszablonowość imprezy polegała na tym, iż rozpoczęła ją para taneczna Konrad Kasza i Wiktoria Skiba z „Millenium Studio Tańca” w Mielcu, a sama właścicielka Studia Marta Ziółkowska obecna była podczas pierwszej jej części. Uroczystość zgromadziła mieleckich literatów i licznych miłośników literatury. Popisy taneczne były nawiązaniem do klimatu książki podzielonej przez autorkę na pięć rozdziałów: „Ten jedyny”, „Rozmowa której zabrakło”, „Taniec na śnieżnej górze”, „Oblicza podwójnego duetu” i „Walka o zieloną sprawę”. Samo rozpoczęła spotkanie, z ramienia MBP Mielec, Ewa Salamaga, a o książce opowiedział Zbigniew Michalski prezes Grupy Literackiej „Słowo” przy TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu, natomiast autorka poprowadziła jego pozostałą część. W niej zaprezentowane zostały fragmenty wszystkich pięciu opowiadań. Uczynili to bardzo dobrze Anna Paprocka – Miss Seniorek Mielca 2016 i Jan Stępień. Śpiewająco, w dwóch jednakowych antraktach muzycznych, zaprezentował się poeta Zbigniew Radłowski. Po zakończonych występach głos zabrała sama autorka. Opowiedziała ona w jaki sposób powstała książka, podziękowała osobom, które przyczyniły się do jej powstania m.in. córce, Danucie Kośli, Zbigniewowi Michalskiemu i korektorce Annie Ungenhauer. Podzieliła się też ze zgromadzonymi swoją znajomością opracowania e-boków i zadeklarowała daleko idącą pomoc w tym temacie. Zaraz potem odpowiedziała na pytania jakie zadali uczestnicy spotkania: A. Piguła, T. Pyzik, Zbigniew Michalski i inni. Zanim autorka rozpoczęła podpisywanie książek, odbyła się pamiątkowa sesja fotograficzna. Rozmowy takie trwały w czasie tej czynności.



piątek, 2 grudnia 2016

Znakomici kreatorzy - Marcin Kołpanowicz

MARCIN KOŁPANOWICZ 
Urodził się w 1963 r. w Krakowie. Dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie obronił w 1987 r. w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego i prof. Zbyluta Grzywacza. Od tego czasu zorganizował 25 wystaw indywidualnych i brał udział w wielu zbiorowych. Uprawia metaforyczne malarstwo olejne i pastelowe. Jest również twórcą portretów, ilustracji książkowych i plakatów. Jego prace zdobią wiele kolekcji w Polsce, a także w Austrii, Niemczech, Holandii, Francji i USA. Obrazy Kołpanowicza “zagrały” w serialu TVP Siedlisko w reż. Janusza Majewskiego (Anna Dymna malowała “latający parowóz” Kołpanowicza), pojawiły się na okładkach książek (m.in. “Brulion Paryski Arkadiusza Pacholskiego, “Kielich” Waldemara Łysiaka, tomiki poezji Marty Dąbrowskiej). Artysta zrealizował Drogę Krzyżową w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Tenczynku k. Krakowa, obraz beatyfikacyjny siostry Marty Wieckiej w Śniatyniu (Ukraina) oraz obraz ołtarzowy i fresk w Centrum Św. Jana Pawła II w „Nie lękajcie się” w Krakowie-Łagiewnikach.  http://www.kolpanowicz.art.pl