poniedziałek, 21 grudnia 2015

"Artefakty'' - nowa odsłona



Czwarty numer Artefaktów – Mieleckiego Rocznika Literacko-Kulturalnego zawiera pod różnymi postaciami twórczość 37 osób, z czego aż 10 to członkowie Związku Literatów Polskich, zaś 2 osoby reprezentuje inne stowarzyszenia twórcze. Z miejscowych twórców zaprezentowało się 23 członków Grupy Literackiej „Słowo” przy TMZM im. Wł. Szafera – formacji literackiej, która w roku 2016 obchodzić będzie pierwszy wielki jubileusz artystyczny – 10- lecie swego istnienia. Z pozostałych pięciu twórców z Mielca dwóch reprezentuje ZLP, trzech działa indywidualnie. Zgodnie z tym, co przedstawia treść paska żółtego na okładce, możemy w numerze zaznajomić się z poezją Juliusza Erazma Bolka, opowiadaniem Włodzimierza Kłaczyńskiego, recenzjami Jana Adama Borzęckiego, Jędrzeja Konieczki, Janusza Tremera, Leszka Żulińskiego i innych. W numerze możemy zetknąć się zarówno z młodą mielecką poezją jak i prozą, a utwór młodej poetki Izy Trojanowskiej „modlitwa człowieka XXI wieku”, nie bez przyczyny, trafił na okładkę pisma. Dlatego też w następnych wydaniach będziemy wspierać młode talenty, aby jak najczęściej trafiały na karty pism literackich.  Numer prezentuje bogatą tradycję i aktywność naszego rodzimego środowiska literackiego, ale także wychodzi na zewnątrz. Poprzez treści może być prezentowany zarówno w Rzeszowie, jak również w innych miejscowościach Podkarpacia oraz kraju, gdyż przekazuje wartości uniwersalne dla całej literatury polskiej. Zaletą numeru jest to, że po raz pierwszy została wybrana wizja rozwoju pisma, dzięki czemu okładka będzie miała odtąd podobne ułożenie treści. Zmienią się jedynie trzy części składowe w jej obrębie: kolor okładki, kolor paska dolnego jednoznaczny z tytułem i obraz, względnie grafika, na stronie tytułowej. Ze zmianą podtytułu mogły zagościć na jego łamach wywiady, a sama prezentacja rodzimego środowiska artystycznego znacznie się poszerzyć. Stąd na okładkę trafił obraz Grzegorza Cebuli, zaś grafika w numerze jest dziełem Stana Bigdy, Rafała Bańki, Marzeny Sasor i Barbary Pitery. W cyklu prezentacji rodzimego środowiska artystycznego numer przedstawia tym razem wybranych malarzy Klubu Środowisk Twórczych. Prezentowane są kalendaria wydarzeń literackich Mielca i KŚT – organizacji, która  w roku 2016, będzie obchodzić jubileusz 35 lat istnienia. Cała publikacja  świadczy o istnieniu  w Mielcu bogatego środowiska artystycznego, które może być porównywane do znaczących ośrodków kulturalnych w innych miastach Podkarpacia. Boleję nad tym, że nie wszystkie zmiany w redakcji pisma udało mi się wprowadzić w tym roku. Nadchodzący, będzie rozstrzygający i przyniesie dalsze zmiany. Oznacza to, że w każdym kolejnym numerze będziemy chętniej wychodzić na zewnątrz i bogactwo miejscowej literatury prezentować na tle literatury Podkarpacia.

niedziela, 20 grudnia 2015

Znakomici kreatorzy - Wiesław Smętek

Wiesław Smętek, rocznik 1955. Od 1991 mieszka w Niemczech. Polski malarz, grafik, ilustrator, ma opinię skandalisty, lecz swoją profesję wykonuje w znakomity sposób. Jego strona autorska znajduje się http://smetek.de

piątek, 18 grudnia 2015

„Moralność pani D…” na scenie w Mielcu



To, że sztuka Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”, od swej prapremiery w 1906r. jest chętnie wystawiana przez teatry polskie, nikogo nie powinno dziwić. Tym bardziej warto wspomnieć, że uwspółcześniona wersja tego dramatu, zaproponowana przez Włodzimierza Kłaczyńskiego i wystawiana  przez Scenę Amatora Biłgorajskiego Centrum Kultury  zawędrowała w dniu 13 grudnia 2015 r. do Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. „Moralność Pani D…” Włodzimierza Kłaczyńskiego to trzeci po „Ożenku” Mikołaja Gogola i „Damach i huzarach” Aleksandra Fredry spektakl, przygotowany przez Scenę Amatora Biłgorajskiego Centrum Kultury. Sztuka została wyreżyserowana przez Alicję Jachiewicz i Stefana Szmidta, małżeństwo aktorów, przyjaźniących się z mieleckim pisarzem od czasów filmowego „Popielca”, serialu telewizyjnego, powstałego na kanwie powieści autora pod tym samym tytułem, w którym grali oni główne role. Premiera spektaklu miała miejsce w Biłgoraju 8 maja 2015 r. Wystawieniem „Moralności Pani D…” zainaugurowano wówczas tamtejszą Wiosnę z teatrem na Kresach. Znany mielecki powieściopisarz podjął próbę przeniesienia dwóch dni z życia rodziny Dulskich z progu XX wieku w realia XXI wieku, a ponieważ uczynił to prawdziwie profesjonalnie, efekt jego pracy mogliśmy podziwiać na scenie SCK Mielec. W jego zamiarze nie była to więc krytyka młodopolskiej mieszczańskiej moralności, ale tej współczesnej. Stąd też postacie dramatu zostały dopasowane do wymogów współczesności, a sam finał tragifarsy – zmieniony. Sztuka została życzliwie przyjęta przez mielecką publiczność. Oglądano ją z bardzo dużym zainteresowaniem, żywiołowo reagując na zabawne dialogi, i oklaskując wygłaszane kwestie. Jak wspomniał po spektaklu Włodzimierz Kłaczyński, zależało mu na tym, by tę tragifarsę kołtuńską przerobić na komedię, co niewątpliwie mu się udało. Widzowie świetnie się bawili i niedzielny wieczór w towarzystwie dziesięciu aktorów z Biłgoraja mogli uznać za niezwykle udany. Ci, na mieleckiej scenie dali z siebie wszystko, co wzruszyło nawet samego reżysera, Stefana Szmidta, który zapowiedział rychłą kolejną premierę tej trupy i obiecał, że przygotowywaną nową sztukę będą mogli obejrzeć również  mieleccy miłośnicy teatru.

A. Jachiewicz i S. Szmidt ( pierwsi z lewej) 

W. Kłaczyński wśród wykonawców

czwartek, 17 grudnia 2015

Z ziemi greckiej do Polski



W Sali nr 1 Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, w dniu 16 grudnia 2015 r. odbyła się druga, po promocji warszawskiej 25 listopada 2015 r., promocja tomiku „chiaroscuro” Withkacego Zaborniaka – mielczanina, przyjaciela Grupy Literackiej „Słowo” przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, przebywającego od ponad dwudziestu lat w Grecji. Podczas kameralnej, niezwykle ciepłej uroczystości, jej uczestnicy mieli możność zapoznania się z dorobkiem autora, który po tomiku „Piętno umęczonej ziemi”(2012), wydał w roku bieżącym wspomniany tomik w wydawnictwie Fundacji Duży Format w Warszawie. Z ramienia współorganizatora wieczoru, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu, uroczystość otworzyła Ewa Salamaga, a całość poprowadził Zbigniew Michalski – prezes Grupy Literackiej „Słowo”. Spotkanie rozpoczął przyjaciel autora z lat młodości, Andrzej Szęszoł, znany mielecki bard, dwoma piosenkami ze swego repertuaru: Kolęda 80 i Józek Wiatr. Za znakomity występ podziękował mu Zbigniew Michalski, wręczając wiązankę kwiatów. Bardzo ciekawa, odkrywająca wielość znaczeń tytułu tomiku, była recytacja w wykonaniu Marii Orłowskiej i Stefana M. Żarowa. Autor złożył wykonawcom serdeczne podziękowania. W bardzo swobodnej wypowiedzi zaprezentował także swoją  poezję i odczytał kilka wierszy z tomiku. Podczas promocji odnalazło się kilkoro bardzo dawnych znajomych poety, odbyła się także zwyczajowa sesja fotograficzna. Spotkanie zakończyła  dociekliwa wymiana opinii, z zadawaniem wielu wnikliwych pytań autorowi tomiku.