piątek, 30 stycznia 2015

Znakomici kreatorzy - Boris Vallejo

Boris Vallejo - urodzony w Limie (Peru) Borys ukończył Krajową Szkołę Sztuk Pięknych w swoim rodzinnym kraju, po czym wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1964 roku. Od tego czasu prezentuje wielkie ilości prac na polu fantasy. Pracował dla praktycznie każdego większego wydawnictwa z linią fantasy/sf. Borysa również pokazano na okładkach płyt, wideo, polu sztuki i reklamach filmów. Jego opanowanie obrazu olejnego jest oczywiste dla każdego, kto patrzy na jego prace.W jego klasycznym rozumieniu są one hołdem dla starych mistrzów. 

Strona autorska: http://vallejo.ural.net 

wtorek, 27 stycznia 2015

Facebook dreams


codzienny trucht z zadyszką
przez kilometry próżności
balansuję
pomiędzy czernią a bielą

chwytam wzrokiem
przewrotną mowę postów
laików i komentarzy

metodą małych kroków
podążam za sensem
co wymyka się raz po raz
spod kontroli

tropię bzdurę
we wszelkich odmianach

dyżurnym hejterom
wymierzam bolesne cięgi

cisza znowu
szepce mi do ucha

zstąp czym prędzej
na ziemię

sobota, 24 stycznia 2015

Ballada dla rozwiązłej

kobieto rozwiązła oparta o ciemność
i mrugające światło latarni
bądź pozdrowiona każdego dnia upadku
dziewko

odkąd wystawiasz swą urodę na licytację
kilkunastu dętym frajerom
by poczuli samczą satysfakcję
sycąc się przez chwilę twoim ciałem

zbrukana po tysiąckroć żyjesz złudzeniem
od którego trudno uciec
tym bardziej poczuć spełnienie marzeń
co miodem jest dla ducha

własne szczęście obracasz w zgliszcza
jakby nie było dla ciebie innej możliwości
a przecież
ono nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa

kobieto rozwiązła przyparta do muru
niezdecydowania
bądź wywyższona pod niebiosa pełna łaski
panienko

czwartek, 22 stycznia 2015

*** (oddajmy cześć zakochanym...)

oddajmy cześć zakochanym
którzy dźwigają ciężar wzajemności
a w sercu mają wiosnę
gdy noc porywa ich do tańca

i więcej kwiatów pokłon im oddaje
każdy promyk wróży pogodę
złotym uśmiechem nicowane słowa
tańcują cza-czę zachwycone

oddajmy cześć zakochanym
którzy pięknieją od swej miłości
współistotni emocjami
znajdują wspólną drogę przez życie

dopóki śmierć nie zniweczy dzieła
są błogosławieństwem świata
wpatrzeni w siebie piszą poemat
o najpiękniejszej treści

wtorek, 20 stycznia 2015

Brzydka dziewczyna

brzydka dziewczyna
odwieczna zagadka ewolucji
szuka przyczyny
skarcenia swojego wdzięku

wącha kwiaty pieści smutek
upadłymi oczyma
kot oblega jej ciało
spoufalonym mruczeniem

poleruje lustro
nieustannym zdziwieniem
na spacerach kadzi księżycowi
że będzie jego żoną


nad stawami przystaje milcząc
lustruje ich głębię
nieprzeniknionym spojrzeniem
chłodna i wyrachowana

unikam jej cichej desperacji
unikam jej chłodu słów
unikam jej uścisku co oplątuje
niewidzialną pajęczyną

niedziela, 11 stycznia 2015

"Artefakty" po raz trzeci



W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu odbyła się 10 stycznia 2015 r. uroczysta promocja „Artefaktów” – Mieleckiego Rocznika Literackiego Nr 3(2014), którą zaszczycili swoją obecnością mieleccy samorządowcy. Obecny był prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu Jerzy Kazana, wiceprezesi Maria Błażków i Józef Roguz, jak również  członkowie Zarządu TMZM. Uczestniczyli w imprezie przedstawiciele prasy i portali regionalnych. Spotkanie rozpoczęła, witając serdecznie zgromadzonych gości, dyrektor MBP Mielec Maria Błażków. Ona także podjęła się trudu prowadzenia spotkania, zapraszając na pierwszą część występu przedstawicieli mieleckiego zespołu „Cantica Romanza”, występującego w składzie Przemysław Pawłowski i Anna Magdalena Pietryka. Wykonali oni, tytułem wstępu z akompaniamentem gitary, porywająco  dwie piosenki: „Que sera” i „Maski”. Znakomity występ pani Ani bardzo się podobał. Tak samo akompaniament i partie solowe pana Przemka. Zaraz potem, przed oczyma uczestników, pojawił się Zbigniew Michalski – prezes Grupy Literackiej „Słowo” przy TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu i zarazem redaktor wspomnianego pisma. Powitał on wszystkich zgromadzonych gości, a wśród nich szczególnie debiutantkę Izę Trojanowską i przybyłego na promocję z dalekich Aten Withkacego Zaborniaka. Wyczerpująco też przedstawił zawartość promowanego numeru, który uprzednio z rąk Marii Błażków otrzymali wszyscy uczestnicy promocji. „Jest to numer wyjątkowy, tak jak bardzo bogaty był rok 2014 w mieleckiej literaturze. Wszystkie najważniejsze fakty z tego okresu znalazły się na kartach rocznika” – powiedział prezes „Słowa”. Recytacji utworów zamieszczonych w numerze podjęli się Barbara Augustyn z Janem Stępniem: zaprezentowali bogaty wybór twórczości mieleckich literatów, za co należą im się słowa podziękowania. Po rozgrzewającym wstępie duet z „Cantica Romanza” wykonał jeszcze trzy podobne piosenki „Cuando me enamoro”, „Gipsy king” i „W dzikie wino zaplątani”. Podobała się uczestnikom promocji każda aranżacja, o czym świadczyły brawa jakie otrzymali po zakończonym, piosenką Marka Grechuty, znakomitym występie. Wszyscy występujący w spotkaniu otrzymali z rąk instruktor MBP Jolanty Strycharz okolicznościowe wydawnictwa, a z rąk Zbigniewa Michalskiego „Artefakty”.   Zachęcani do dyskusji przez Marię Błażków ze słowami uznania pod adresem redaktora pisma wystąpili członkowie Związku Literatów Polskich: Edward Guziakiewicz i Włodzimierz Kłaczyński. Obaj podkreślali słuszność wyboru takiej rocznej prezentacji oraz ogrom pracy przy redakcji numeru. Na zakończenie odbyły się pamiątkowe sesje fotograficzna uczestników i autorów.



czwartek, 8 stycznia 2015

Zaproszenie



"Artefakty” - Mielecki Rocznik Literacki Nr 3 (2014) zawiera 292 strony. Na nich znajdują 23 artykuły z dziedziny literatury: 15 to artykuły członków Grupy Literackiej „Słowo” przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu, 4 artykuły twórców spoza mieleckiego środowiska literackiego i 4 artykuły napisały osoby ze środowiska kulturalnego miasta Mielca. W numerze znajduje się twórczość 27 autorów miejscowych, którzy prezentują m.in.: poezję, prozę, eseje, haiku, limeryki, aforyzmy, felietony oraz recenzje. Autorem grafiki na okładce jest Stan Bigda, w tekście - Marzena Sasor i  Krzysztof Krawiec. Numer pisma zawiera 156 zdjęć najrozmaitszych autorów. Wydawcą pisma jest TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu w oparciu o środki Gminy Miejskiej w Mielcu i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu.