czwartek, 27 lutego 2014

Zaproszenie

Już w najbliższą sobotę 1 marca 2014 r. odbędzie się promocja debiutanckiego tomiku poezji "Czas na motyle"  Elżbiety Żuchowskiej-Pezdy, w którym autorka występuje w dwóch odsłonach: jako poetka i autorka szaty graficznej na kartach wspomnianej książki.

wtorek, 25 lutego 2014

Podwójny "Miszmasz"

Korso Nr 08 (1163) 25.02.2014
Artykuł Piotra Duraka o seniorze Grupy Literackiej "Słowo" Mieczysławie Działowskim, który właśnie wydał kolejny swój tomik poezji "Miszmasz". W jednej z tych imprez, w  Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuszowie Narodowym, wziąłem osobiście udział, co potwierdza jedno z załączonych zdjęć.

poniedziałek, 17 lutego 2014

Znakomici kreatorzy - Tomasz Sętowski

Niezwyciężony

Wieczorna rozrywka
Natchnienie



Tomasz Sętowski to artysta ze znakomitym dorobkiem artystycznym, którego prace znajdują się w wielu muzeach świata, a on sam brał udział w ponad 60 wystawach artystycznych, zaś jego strona autorska znajduje się pod adresem http://www.setowski.com

sobota, 15 lutego 2014

Czas na motyle – w kilku odsłonach



  Poezja zebrana w debiutanckim tomiku „Czas na motyle” Elżbiety Żuchowskiej – Pezdy opowiada o światach, do których autorka dotarła, podróżując drogami słowa, w stosunkowo krótkim, lecz nadzwyczaj bogatym życiu twórczym, gdyż obok twórczości poetyckiej zajmuje się także malarstwem: próbki jej twórczości malarskiej i fotograficznej prezentowane są na kartach publikacji, co dodaje dodatkowego smaku przedsięwzięciu. Cały zbiór wierszy, jaki został przez nią przygotowany w celu popłynięcia  z wartkim prądem literatury, obejmuje poezję o najróżniejszych treściach oraz o różnorakim zabarwieniu uczuciowym. Autorka, w tej niezwykłej wędrówce, porusza się po ścieżkach dyscypliny twórczej, obejmując wzrokiem tematy bliskie każdemu człowiekowi. W obu dziedzinach  bardzo chętnie sięga po tematykę lotniczą. Przykładem takiego wiersza, dedykowanego swojemu ojcu, jest „Mój Ikar”. Pisze w nim:                                                                                                           
                                                  Tacie
Uszczęśliwiał go ryk mieleckich ikarów.
Były muśnięciem jego sensów
Pełne jego delikatnych marzeń
Szalone jego zapałem

Spracowane ręce dopieszczały każdy detal
„Mniej gadania, więcej roboty”[...]

Podobnych wierszy znajdziemy w tym tomiku kilka. Widocznie tragiczne doświadczenie pierwszego lotnika - mitologicznego Ikara, połączone z emocjami dotyczącymi najbliższej rodziny, zaważyło na wyborze tematyki następujących, oprócz wspomnianego, utworów: „Pożegnanie na lotnisku”, „Tylko raz”, „Pas startowy” i „Tuż przed”. Jak każda kobieta sięga autorka wielokrotnie po rozterki i dylematy ze sfery emocji w kontaktach z płcią przeciwną – mężczyznami. O nich mówi pogodny wiersz „Uprzejmie uprzejmy”:

Mówię do ciebie
Opisuję ci siebie
Moje obrazy i zimne ręce
Moje podróże bez podróży
I czarne zachody słońca[...]

Ochoczo rozmawia z poetką i dramatopisarką  Marią Pawlikowską – Jasnorzewską. Ten dialog dokonuje się w „Rozmowie z Marią”:

Mówisz Marysiu, że
Od miesiąca czujesz się
Opuszczona,
bo go nie widziałaś[...]

Ciekawe spojrzenie na małżeńskie dylematy i rozterki, ze szczyptą pikantnej retoryki z odniesieniem do praw elektrostatyki, prezentuje w wierszu „Małżeńska elektrostatyka”:

Blisko. Za blisko.
Już zanikła granica.
Nie ma dwoje

Jest jedno[...]

Można znaleźć w tomiku fragmenty, znamionujące lirykę o najwyższym poziomie. Znajdujemy ją w „Sztuce sprzątania”:
 
Najpierw biurko.
Trzeba rozgarnąć wczorajszy dzień.
Żeby dostać się do zmęczonych okularów[...]

W piękny sposób, z zarysowanym ciekawie tłem krakowskim,  przedstawia swoje rozterki i tęsknoty  w „Powrotach”:

Wiem czego szukam
Krążę spokojnie
 I wracam niecierpliwie
 Przecież gdzieś tutaj jestem[...]

[...]Pochłoń mnie maszyno marzeń
Wrzuć mnie we wczorajszy dzień
 Zakręć mną na zawsze, bo
 Nie chcę już wracać do siebie
      Nie chcę tęsknić[...]

Kreatywne obrazy, poparte siłą zmysłów, poetka tworzy w wielu utworach. Jednym z nich jest tytułowy wiersz tomiku „Czas na motyle”:

 [...]Z źrenic wyjrzała zaciekawiona fabuła mojego życia,
żeby z motylich pyłków i ich fusów
dokładnie zbadać zbliżającą się przyszłość

I zawyrokowała:
Tak, teraz będzie pięknie i kolorowo
nastał czas motyli[...]

Nie sposób w krótkiej recenzji omówić wszystkich treści tomiku. Do wierszy Elżbiety Żuchowskiej - Pezdy wielu czytelników zapewne chętnie będzie powracać.

                                               


środa, 12 lutego 2014

Z nonszalancją Kozakiewicza

na łeb na szyję
na złamanie karku
czas pędzi w podskokach
nie oglądając się za siebie

jesteśmy jego marionetkami
od narodzin po kres
gonimy sny niespełnione
gonimy nadaremnie króliczka
puszczamy oko
do miłościwie panującego
żeby przystopował

lecz on jeszcze bardziej
podkręca dotychczasowe tempo

spryciarz nad spryciarzami
zza różowych okularów
przędzie swoją niecną intrygę

i z nonszalancją Kozakiewicza
pokazuje nam zgiętą prawicę

czwartek, 6 lutego 2014

Promocja "Artefaktów" - Mieleckiego Rocznika Literackiego Nr 2 (2013)



                                    

Autorem tego filmu, jednego  z trzech powstałych podczas promocji, jest webmaster strony internetowej http://www.slowo.art.pl Zbigniew Wicherski. Dziękuję mu za ten niezwykły dokument, jaki powstał w trakcie imprezy 1 lutego 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mielcu.

niedziela, 2 lutego 2014

"Artefakty" po raz drugi



Przy wypełnionej po brzegi czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu odbyła 1 lutego 2014 r. uroczysta promocja „Artefaktów” – Mieleckiego Rocznika Literackiego Nr 2 (2013). Tym razem w rolę osoby prowadzącej imprezę wcieliła się, z bardzo dobrym skutkiem, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mielcu Maria Błażków, która, po serdecznym powitaniu wielu dostojnych gości na czele z wiceprezydentem miasta Mielca Bogdanem Bieńkiem, zapowiedziała występ duetu gitarowego reprezentującego Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu, występującego na co dzień w składzie Wioletta Lipa i Adrian Wnuk. Młodzi artyści zaprezentowali wysoki poziom artystyczny, wykonując kilka utworów z muzyki klasycznej. Zaraz potem, po przedstawieniu pełnej  zawartości drugiego numeru prezentowanego pisma przez dyrektor MBP, przed oczyma uczestników ukazały się Jadwiga Klaus i Magdalena Kriger. Obie wykonawczynie, dobrze znane mieleckiej publiczności z występów w reaktywowanym Teatrze Rozmaitości przy Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu, wzniosły się na wyżyny swoich możliwości, interpretując znakomicie teksty literackie zamieszczone na łamach wydawnictwa, jakie ukazało się pod szyldem Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. Władysława Szafera w Mielcu wsparte dotacją Gminy Miejskiej Mielec. Zawartość numeru, w jego literackich  i  pozaliterackich wątkach, przedstawił szczegółowo jego redaktor a zarazem prezes Grupy Literackiej „Słowo” Zbigniew Michalski. Wyrazy podziękowania przy tej okazji, jako pierwszy z zaproszonych gości, złożył wiceprezydent Bogdan Bieniek. Podkreślił on wagę wydarzenia i pogratulował   wszystkim zgromadzonym twórcom, a w szczególności jego redaktorowi. Życzenia od prezesa  TMZM im. Wł. Szafera w Mielcu Jerzego Kazany przekazał sekretarz wspomnianej organizacji Bronisław Kowalczuk. Osobiste gratulacje, i zaproszenie na promocję „Mieleckich Zapisków 14-15 Rocznika Ziemi Mieleckiej 2013-2014”, przekazał uczestnikom uroczystości redaktor tego pisma dr Włodzimierz Gąsiewski. Swoje pięć minut  podczas imprezy miał mielecki twórca Wojciech Szczurek: z akompaniamentem gitary zaśpiewał, prezentowany na łamach „Artefaktów”, utwór „herbatka na Wetlińskiej” oraz jeszcze jedną własną piosenkę na bis.  Młodym wykonawcom z PSM im. M. Karłowicza podziękowała za występ Maria Błażków, zaś Zbigniew Michalski, w dowód wdzięczności, przekazał kwiaty Jadwidze Klaus i Magdalenie Kriger. Finałowym punktem spotkania, trwającego blisko dwie godziny,  była  tradycyjna sesja fotograficzna. Przy kawie i herbacie, jeszcze długo po jego zakończeniu, trwały serdeczne rozmowy o literaturze i sztuce
Wioletta Lipa i Adrian Wnuk

Jadwiga Klaus i Magdalena Kriger

Bogdan Bieniek

Wojciech Szczurek

Większa część uczestników

sobota, 1 lutego 2014